Analık Serüvenine İlk Adım

Hamile olmak arzusundaki bir bayanın adet tarihinde bir gün dahi gecikme olsa zihninde can bulan ilk sual “hamilelik belirtileri nelerdir?” tarzında olup, sonunda adet kanaması görülürse bunun gibi zamanlar bebek isteyen kadınları canını sıkabilir, ayrıca ay ay tekrar ediyorsa yorar.
Doktorlar ve asistanlar en hatasız kararı alabilmek amacıyla evde idrar tahlili aracılığıyla gebelik tahlili uygulaması yapılacaksa ay başı tarihinin üstünden en az beş gün geçmesini ifade ediyorlar, ama kesin karar kan testinde elde ediliyor muhakkak.

Her süreç bayanlar açısından eşsizdir kesinlikle lakin gebelik dönemi bir kadın için muhakkak en mühim dönemlerdendir. Anneler yavrularını karnında barındırır gebelik süreci tamamında. İşte bu süreçte fazlasıyla emek ve fedakarlık gösterirler. Sancılar, baş dönmeleri veya bunun gibi bir çok sıkıntı yaşayabilirler ancak bu problemlerin hepsi hamile kadınların tümüne yakınında görülen sıradan gebelik belirtilerindendir. Bayanların hamilelik belirtileri nelerdir? ifadelerini yanıtlarken ifade edeceğimiz hamilelik belirtileri bu bağlamda değerlendirilmelidir.

Hamileliğin en önemli habercisi adet halinin gecikmesi olsa bile bazı emareler regl gecikmesinden önce bile hamile olduğunuza delalet edebilir. Unutulmaması gerekli olan hamilelik belirtilerinin kadından kadına daha da ötesinde hamilelikten hamileliğe farklılık göstereceğidir.

Hamilelik belirtileri deyimiyle ilk önce hatıra gelen.
Ancak meydana gelen bu gecikme her zaman net bir şekilde %100 hamile kaldığının bir işareti her zaman olmayabilir.

Şöyle açıklayabiliriz; ruhsal bakımdan zayıf, hasta veya mayışmışsan, aşırı zayıfsan, gergin bir işte görev yapıyorsan veya dönemsel değişikliklerden etkileniyorsan adet gecikmen gebe kaldığına dair kesin bir sonuç veremeyebilir.

Hamile çok kadın genelde hamile olduğunu vücudundaki bir çok değişikliklerden hissedebilir. bunlardan başlıcaları; mide yanmaları, bitkinlik durumları, sebepsiz sinirlenme, ağlama nöbetleri ya da sebepsiz mutluluk gibi zamansız mental evrilmeler, göğüslerin şişmesi ve bazı zamanlar dokunamayacak kadar büyüyüp ağrı yapmaları, bedenin genel olarak ödem tutması, ellerin ayakların şişmesi, belde ağrıya benzeyen bir acı hissi, sık sık tuvalet ihtiyacı, sırt sancıları, gözlerde genişleme, sıklaşan akıntılar, idrar yolları problemleri olarak ifade edilebilir. Genellikle hamile bayanların ifade ettiği problemler aynı ay başı sürecindeki şikayetlere oldukça benzerlik gösterir. Bundan dolayı bebek isteyen bayanların regl durumlarını hamilelikle birbirine karıştırmaları oldukça karşılaşılan durumdur.