Analık Yolculuğuna Başlangıç

Çocuk sahibi olmak arzusundaki bir hanımın adet tarihinde bir gün dahi gecikme olsa aklında hayat bulan tek sual “hamilelik belirtileri nelerdir?” gibi olup, en sonunda ay hali kanaması meydana gelirse bunun gibi zamanlar bayanları üzer, hatta her ay tekrarlıyorsa yorgunluğa sebep olur.
Doktorlar veya asistanlar kesin kararı söyleyebilmek için evinizde idrar yöntemiyle hamilelik testi kontrolü yapılacaksa adet vaktinin üzerinden en az 5 gün geçmesini söylüyorlar, ancak net sonuç kan testinde elde ediliyor muhakkak.

Her dönem bayanlar için özeldir muhakkak lakin bebek bekleme dönemi kadınların tümü için hiç kuşkusuz en mühim süreçtir. Anne adayları meleklerini rahminde barındırır 9 ay tamamında. İşte bu zamanlarda çokça zahmet ve fedakarlık örneği sunarlar. Mide bulantıları, baş dönmeleri veya bunlara benzer pek çok sorun yaşayabilirler ancak bu problemlerin tamamı anne adaylarının çoğunda rastlanan basit hamilelik belirtilerindendir. Bayanların hamilelik belirtileri nelerdir? ifadelerini yanıtlarken bahsedeceğimiz hamilelik belirtileri bu bağlamda kabul edilebilir.

Gebeliğin en kritik habercisi ay başı gecikmesi olmasına rağmen bazı erken belirtiler aybaşı gecikmesinden önce dahi hamile olduğunuza delalet edebilir. Hatırdan çıkarılmaması gereken hamilelik belirtilerinin insandan insana daha da ötesinde gebelikten gebeliğe ayrılık ortaya koyacağıdır.

Hamilelik belirtileri söylemiyle öncelikli olarak hatırımıza gelen.
Lakin meydana gelen bu durum daima kesin olarak yüzde yüz hamile olduğunun bir işareti olmayabilir.

Açıklamak gerekirse; ruhsal bakımdan gergin, bitkin veya vitaminsizsen, fazlaca düşük kiloluysan, çalışma yerinde baskı altında görevdeysen veyahut bölgesel faklılıklardan etkileniyorsan ay hali gecikmesi hamile olduğun hakkında kesin bir hüküm vermez.

Hamile kadınların pek çoğu genellikle hamile olduğunu fizyolojisindeki belli başlı faklılıklardan fark edebilir. Bu değişiklikler; baş dönmeleri, devamlı halsiz hissetmek, sebepsiz asabiyet, ağlama krizleri veyahut anlamsız yere sevinç hali ve bunun gibi yersiz duygusal değişimler, göğüslerin büyümesi hatta bazı zamanlar dokunamayacak kadar şişip ağrı yapmaları, bedenin genel olarak ödem belirmesi, kolların ayakların kalınlaşması, kasıklarda sancıya benzeyen bir ağrı, sıklıkla idrara çıkma, sırt ağrıları, gözlerde büyüme, artan akıntılar, boşaltım sorunları şeklinde sayılabilir. Genel olarak gebe bayanların ifade ettiği şikayetler aynı ay hali zamanındaki problemlere oldukça benzerlik gösterebilir. Bundan dolayı hamile kalmak isteyen bayanların adet durumlarını gebelikle ayırt edememeleri fazlaca rastlanan bir durumdur.