Gebeliğinizi Bedeninizdeki işaretlerden Anlayın

Bir evlat sahibi olmak isteyen pek çok hanımın adet zamanında tek gün bile gecikme olsa zihninde can bulan öncelikli soru “hamilelik belirtileri nelerdir?” gibilerinden olacaktır, sonunda ay hali kanaması görülürse işte bu dönemler kadını üzebilir, ek olarak zaman zaman tekerrür ediyorsa yorgunluğa sebebiyet verebilir.
Hekimler veya asistanlar kesin sonucu söyleyebilmek hedefiyle evde testi yöntemiyle gebelik testi uygulaması yapılacaksa ay başı vaktinin üzerinden en az 120 saat sonra yapılmasını öneriyorlar, ancak net sonuç kan testiyle çıkıyor muhakkak.

Hemen hemen dönem bayanlar için eşsizdir tabi ki lakin hamilelik süreci bir kadın için muhakkak en önemli dönemlerdendir. Anneler bebeklerini karnında barındırır hamilelik süreci boyunca. Tam da bu süreçte pek çok emek ve vefa örneği gösterirler. Baş ağrıları, baş dönmeleri ve benzeri pek fazla problem karşılarına çıkabilir lakin bunların tamamına yakını anne adaylarının çoğunda belirlenen basit hamilelik belirtilerindendir. Bayanların hamilelik belirtileri nelerdir? ifadelerini cevaplarken izah edeceğimiz hamilelik belirtileri bu bağlamda değerlendirilmelidir.

Hamileliğin oldukça önemli habercisi ay başı gecikmesi olmasına rağmen bazı emareler adet ötelenmesinden önce bile gebelik durumuna işaret edebilir. Hatırdan çıkarılmaması gereken hamilelik belirtilerinin kişiden kişiye daha da ötesinde hamilelikten hamileliğe farklılık ortaya koyacağıdır.

Hamilelik belirtileri söylemiyle ilk önce hatıra gelen konu adet vaktinin gecikmesidir.
Lakin meydana gelen her adet gecikmesi daima net bir şekilde %100 hamile kaldığının bir işareti olabilir diyemeyiz.

Detaylandırmak gerekirse; ruhsal bakımdan zayıf, huzursuz veya halsizsen, fazlaca düşük kiloluysan, hareketli bir işte görevdeysen veya mevsimler arası ısı değişimlerinden rahatsız oluyorsan ay hali gecikmesi gebe kaldığına dair kesin bir hüküm veremeyebilir.

Gebe kadınların çoğu genel olarak gebe kaldığını vücudundaki belli başlı değişikliklerden anlayabilir. bunlardan başlıcaları; baş dönmeleri, bitkinlik durumları, zamansız sinirlenme, ağlama nöbetleri veyahut sebepsiz mutlu olma ve bunun gibi yersiz duygusal evrilmeler, göğüslerin dolgunlaşması ve zaman zaman acıyacak kadar büyüyüp ağrı yapmaları, bedenin genel olarak yara oluşması, ellerin bacakların kalınlaşması, kasıklarda ağrıya benzer bir acı hissi, mütemadiyen idrara çıkma, sırt ağrıları, göz bebeklerinde büyüme, çoğalan akıntılar, idrar yolları problemleri gibi söylenebilir. Genel olarak hamile kadınların ifade ettiği şikayetler aynı adet dönemindeki problemlere çok benzerlik gösterebilir. Dolayısı ile hamile kalmak isteyen kadınların ay hali belirtilerini gebelikle karıştırmaları fazlaca rastlanan durumdur.