Gebeliğinizi Fizyolojinizdeki işaretlerden Tespit Edin

Gebe olmak isteyen pek çok kadının ay hali zamanında bir gün dahi gecikme gözlemlense aklında hayat bulan yegane soru “hamilelik belirtileri nasıldır?” benzeri olup, sonunda adet kanaması meydana gelirse böyle belirsizlikler anne adaylarını üzebilir, buna ek olarak zaman zaman tekerrür ediyorsa yorgunluğa sebep olur.
Doktorlar veya hemşireler kesin sonucu alabilmek için evinizde idrar tahlili yöntemiyle gebelik testi uygulaması yapılacaksa ay başı vaktinin üstünden en az beş gün sonra yapılmasını öneriyorlar, ama net sonuç kan tahliliyle elde ediliyor elbette.

Her dönem anne adayları açısından benzersizdir tabi ki ancak bebek bekleme dönemi pek çok kadın bakımından hiç kuşkusuz en mühim dönemdir. Hamileler yavrularını karnında barındırır hamilelik süreci boyunca. İşte bu zamanlarda çokça zahmet ve fedakarlık örneği gösterirler. Baş ağrıları, baş dönmeleri ve benzeri pek fazla sorun yaşayabilirler lakin bu sorunların tamamına yakını anne adaylarının tamamına yakınında görülen basit gebelik belirtilerindendir. Kadınların hamilelik belirtileri nelerdir? sorularını yanıtlarken bahsedeceğimiz hamilelik belirtileri bu açıdan ele alınmalıdır.

Hamileliğin oldukça kritik habercisi ay başı gecikmesi olmasına rağmen bazı erken belirtiler regl halinin geç olmasında önce bile gebeliğe delalet edebilir. Hatırdan çıkarılmaması gereken hamilelik belirtilerinin kadından kadına hatta hamilelikten hamileliğe farklılık göstereceğidir.

Hamilelik belirtileri söylemiyle öncelikli olarak akıllara gelen şey ay hali gecikmesidir.
Lakin meydana gelen her gecikme daima kesin olarak %100 hamile olduğunun bir emaresi olabilir denilemez.

Detaylandırmak gerekirse; mental manada gergin, bitkin ya da halsizsen, fazlaca düşük kiloluysan, hareketli bir işte görev yapıyorsan ya da bölgesel ısı değişimlerinden rahatsız oluyorsan ay hali gecikmesi hamile kaldığına dair kesin sonuç vermez.

Hamile çok kadın genellikle hamile olduğunu vücudundaki bazı değişikliklerden anlayabilir. Bu değişiklikler; mide bulantıları, sürekli halsiz hissetmek, sebepsiz asabiyet, ağlama nöbetleri veyahut sebepsiz sevinç ve bunun gibi yersiz ruhsal farklılıklar, göğüslerin şişmesi hatta bazen acıyacak kadar dolgunlaşıp acı vermeleri, vücudun belli bölgelerinde yara belirmesi, kolların ayakların şişmesi, kasıklarda ağrıya benzer bir ağrı, mütemadiyen idrara çıkma, sırt sancıları, gözlerde genişleme, çoğalan akıntılar, boşaltım problemleri olarak sıralanabilir. Genel olarak anne adaylarının tarif ettiği problemler aynı ay başı zamanındaki sıkıntılara oldukça yakınlık gösterir. Buna bağlı olarak hamile olmak isteyen bayanların regl durumlarını hamilelikle karıştırmaları çok görülebilen bir durumdur.