Gebeliğinizi Vücudunuzdaki Belirtilerden Öğrenin

Hamile olmak isteyen pek çok bayanın ay hali zamanında tek gün bile öteleme olsa zihninde canlanan öncelikli soru işareti “hamilelik belirtileri nelerdir?” gibi olup, en sonunda ay hali akıntısı ortaya çıkarsa bu zamanlar çocuk isteyen kadınları üzer, ayrıca dönem dönem tekrar ediyorsa yorar.
Hekimler ve hemşireler en net sonucu alabilmek için evinizde testi ile hamilelik testi kontrolü yapılacaksa ay başı tarihinin üstünden en az 120 saat geçmesini tavsiye ediyorlar, ancak kesin karar kan tahlilinde elde ediliyor muhakkak.

Her süreç kadınlar açısından benzersizdir muhakkak ancak gebelik dönemi kadınların tümü bakımından muhakkak çok önemli dönemdir. Anneler meleklerini rahminde barındırır 9 ay tamamında. Bu dönemde pek çok zahmet ve fedakarlık sunarlar. Kabızlık, çatlaklar ve buna benzer bir sürü problem yaşayabilirler lakin bu sıkıntıların tamamı gebe kadınların tamamına yakınında görülen basit gebelik belirtilerindendir. Kadınların hamilelik belirtileri nelerdir? sorularını cevaplarken bahsedeceğimiz hamilelik belirtileri bu açıdan değerlendirilmelidir.

Gebelik döneminin en önemli habercisi regl halinin gecikmesi olsa bile belli başlı belirtiler regl halinin geç olmasında önce dahi hamilelik durumuna işaret edebilir. Akıldan çıkarılmaması gerekli olan hamilelik belirtilerinin kişiden kişiye hatta gebelikten gebeliğe farklılık göstereceğidir.

Hamilelik belirtileri söylemiyle öncelikli olarak hatırımıza gelen durum ay hali vaktinin gecikmesidir.
Lakin yaşanan her gecikme daima kesin olarak %100 hamile kaldığının bir emaresi olabilir diyemeyiz.

Şöyle açıklayabiliriz; mental bakımdan zayıf, keyifsiz ya da halsizsen, çok zayıfsan, hareketli bir işte görevdeysen veya mevsimler arası sıcaklık değişimlerinden etkileniyorsan adet gecikmen gebe kaldığına dair net hüküm veremeyebilir.

Hamile çok kadın genel olarak hamile olduğunu fizyolojisindeki bir çok faklılıklardan anlayabilir. Bu değişiklikler; baş dönmeleri, yorgunluk halleri, nedensiz sinirlenme, ağlama nöbetleri ya da anlamsız yere sevinç gibi zamansız duygusal değişimler, göğüslerin büyümesi ve bazen acıyacak kadar şişip ağrı yapmaları, vücudun belli yerlerinde ödem tutması, ellerin bacakların kalınlaşması, kasıklarda ağrıya benzeyen bir ağrı, mütemadiyen wc ihtiyacı, sırt sancıları, göz bebeklerinde genişleme, fazlalaşan akıntılar, idrar yolları enfeksiyonu olarak ifade edilebilir. Genellikle hamile kadınların ifade ettiği durumlar aynı adet zamanındaki problemlere oldukça benzerlik gösterir. Dolayısı ile gebe olmak isteyen kadınların ay hali emarelerini hamilelikle birbirine karıştırmaları çok görülebilen bir durumdur.