Gebelik İşaretleri Nelerdir?

Bir evlat sahibi olmak isteyen pek çok kadının adet tarihinde tek gün dahi öteleme gözlemlense aklında hayat bulan öncelikli sual “hamilelik belirtileri nedir?” gibilerinden olacaktır, sonunda adet akıntısı meydana gelirse işte bu zamanlar kadınları üzer, buna ek olarak zaman zaman tekrar ediyorsa yorar.
Doktorlar veya asistanlar kesin sonucu verebilmek hedefiyle evde idrar ile gebelik testi kontrolü yapılacaksa adet zamanının üzerinden asgari 120 saat geçmesini öneriyorlar, lakin kesin bir sonuç kan testinde alınıyor elbette.

Her süreç anne adayları açısından benzersizdir muhakkak ancak gebelik süreci bir kadın bakımından ayan beyan en mühim dönemlerdendir. Anne adayları yavrularını rahminde taşır hamilelik süreci tamamında. Tam da bu süreçte oldukça fazla emek ve fedakarlık örneği sunarlar. Baş ağrıları, çatlaklar veya bunlara benzer bir sürü problem ile karşılaşabilirler ancak bunların hepsi anne adaylarının neredeyse tamamında belirlenen basit hamilelik belirtilerine dahildir. Kadınların hamilelik belirtileri nelerdir? ifadelerini cevaplarken bahsedeceğimiz hamilelik belirtileri bu bağlamda kabul edilebilir.

Hamilelik döneminin oldukça önemli habercisi regl gecikmesi olsa da belli başlı erken belirtiler aybaşı durumunun geç olmasında önce dahi gebeliğe işaret edebilir. Akıldan çıkarılmaması gereken hamilelik belirtilerinin kadından kadına hatta gebelikten gebeliğe ayrılık gösterdiğidir.

Hamilelik belirtileri denilince öncelikle hatırımıza gelen konu adet gecikmesidir.
Ama meydana gelen her gecikme daima kesin olarak yüzde yüz hamile kaldığının bir emaresi her zaman olmayabilir.

Açıklamak gerekirse; psikolojik manada zayıf, huzursuz veya vitaminsizsen, fazlaca zayıfsan, çalışma ortamında baskı altında görev yapıyorsan ya da mevsimler arası sıcaklık değişimlerinden etkileniyorsan adet gecikmesi gebe kaldığına dair kesin bir hüküm veremeyebilir.

Gebe kadınların çoğu genel olarak gebe olduğunu vücudundaki bir çok faklılıklardan hissedebilir. bunlardan bazıları; mide bulantıları, sürekli halsiz hissetmek, nedensiz gerginlik, ağlama nöbetleri ya da anlamsız yere sevinçli olma ve bunun gibi ani duygusal değişimler, göğüslerin büyümesi hatta bazı zamanlar acıyacak kadar şişip acı vermeleri, bedenin genel olarak ödem tutması, ellerin bacakların kalınlaşması, belde sancıya benzer bir ağrı, sık sık tuvalet ihtiyacı, bel sancıları, göz bebeklerinde genişleme, fazlalaşan akıntılar, idrar yolları problemleri gibi sıralanabilir. Genelde anne adaylarının tarif ettiği şikayetler aynı adet dönemindeki problemlere çok yakınlık gösterebilir. Dolayısı ile bebek isteyen kadınların regl durumlarını hamilelikle ayırt edememeleri çok rastlanan durumdur.