Hamileliğinizi Bedeninizdeki Emarelerden Anlayın

Bebek sahibi olmak arzusundaki bir hanımın ay hali zamanında gün dahi gecikme olsa zihninde can bulan öncelikli soru “hamilelik belirtileri nasıldır?” benzeri olacaktır, sonunda adet kanaması ortaya çıkarsa bu zamanlar anne adaylarını üzer, hatta ay ay tekerrür ediyorsa yorar.
Doktorlar veya asistanlar kesin kararı söyleyebilmek niyetiyle evinizde idrar ile hamilelik tahlili kontrolü yapılacaksa ay başı zamanının üzerinden asgari beş gün geçmesini ifade ediyorlar, lakin kesin bir karar kan testiyle alınıyor elbette.

Pek çok dönem anne adayları bakımından özeldir tabi ki lakin bebek bekleme süreci bir kadın bakımından hiç kuşkusuz çok önemli dönemdir. Anneler yavrularını karnında barındırır 9 ay tamamında. İşte bu süreçte fazlasıyla zahmet ve fedakarlık örneği abidesi olurlar. Kabızlık, halsizlik ve benzeri pek çok problem ile karşılaşabilirler lakin bu problemlerin tamamına yakını gebe kadınların neredeyse tamamında rastlanan basit hamilelik belirtilerindendir. Bayanların hamilelik belirtileri nelerdir? sorularını cevaplarken izah edeceğimiz gebelik belirtileri bu bağlamda ele alınmalıdır.

Hamileliğin oldukça kritik habercisi adet gecikmesi olsa bile belli başlı belirtiler regl halinin geç olmasında önce dahi gebelik durumuna delalet edebilir. Unutulmaması gereken hamilelik belirtilerinin kadından kadına hatta gebelikten gebeliğe farklılık göstereceğidir.

Hamilelik belirtileri denilince öncelikli olarak aklımıza gelen şey ay hali vaktinin gecikmesidir.
Ama yaşanan her gecikme her zaman kesin bir şekilde yüzde yüz hamile kaldığının bir işareti olabilir diyemeyiz.

Detaylı açıklamak gerekirse; sinirsel manada zayıf, huzursuz ya da halsizsen, fazlaca zayıfsan, hareketli bir işte görevdeysen veya mevsimler arası faklılıklardan etkileniyorsan ay hali gecikmesi hamile kaldığına dair kesin bir bilgi vermez.

Gebe çok kadın genelde gebe kaldığını vücudundaki bazı faklılıklardan anlayabilir. bunlardan başlıcaları; mide bulantıları, yorgunluk durumları, nedensiz gerginlik, ağlama krizleri ya da anlamsız yere sevinçli olma gibi ani mental farklılıklar, göğüslerin şişmesi ve bazı zamanlar dokunamayacak kadar şişip acı hissettirmeleri, vücudun belli yerlerinde yara tutması, ellerin ayakların şişmesi, kasıklarda sancıya benzeyen bir acı hissi, mütemadiyen wc ihtiyacı, bel sancıları, göz bebeklerinde büyüme, artan akıntılar, idrar yolları problemleri şeklinde ifade edilebilir. Genellikle anne adaylarının ifade ettiği problemler aynı ay başı dönemindeki sıkıntılara çok benzerlik gösterebilir. Buna binaen gebe kalmak isteyen bayanların adet emarelerini gebelikle birbirine karıştırmaları çok rastlanan bir durumdur.