Hamileliğinizi Fizyolojinizdeki Emarelerden Anlayın

Bebek sahibi olmak arzusundaki pek çok bayanın ay hali zamanında tek gün bile öteleme gözlemlense zihninde can bulan yegane soru “hamilelik belirtileri nedir?” tarzında olacaktır, en sonunda ay hali akıntısı görülürse böyle belirsizlikler kadını canını sıkabilir, buna ek olarak zaman zaman tekrarlıyorsa yorar.
Doktorlar ve hemşireler kesin kararı alabilmek hedefiyle evde idrar aracılığıyla gebelik testi uygulaması yapılacaksa ay başı tarihinin üstünden asgari 5 gün geçmesini söylüyorlar, ama net bir karar kan tahliliyle alınıyor muhakkak.

Pek çok dönem kadınlar için özeldir kesinlikle lakin bebek bekleme dönemi kadınların tümü bakımından hiç kuşkusuz çok mühim zaman dilimidir. Anneler bebeklerini karnında barındırır hamilelik süreci boyunca. Bu dönemde fazlasıyla zahmet ve vefa örneği sunarlar. Kabızlık, baş dönmeleri veya bunun gibi bir çok sorun karşılarına çıkabilir lakin bunların hepsi gebe kadınların çoğunda görülen basit gebelik belirtilerine dahildir. Hamilelerin hamilelik belirtileri nelerdir? ifadelerini yanıtlarken ifade edeceğimiz gebelik belirtileri bu bağlamda ele alınmalıdır.

Hamileliğin oldukça önemli habercisi adet halinin gecikmesi olsa bile bazı belirtiler regl durumunun geç olmasında önce dahi hamileliğe işaret edebilir. Hatırdan çıkarılmaması gerekli olan hamilelik belirtilerinin kadından kadına hatta hamilelikten hamileliğe ayrılık göstereceğidir.

Hamilelik belirtileri söylemiyle evvela hatıra gelen durum ay hali vaktinin gecikmesidir.
Ancak yaşanan her gecikme daima net olarak %100 hamile kaldığının bir belirtisi kesin bir şekilde olmayabilir.

Şöyle ki; mental anlamda gergin, hasta ya da halsizsen, çok zayıfsan, İş ortamında stres altında görev yapıyorsan veya mevsimler arası faklılıklardan rahatsız oluyorsan adet gecikmen hamile kaldığın ile ilgili kesin bir sonuç veremez.

Hamile kadınların pek çoğu genel olarak gebe kaldığını bedenindeki belli başlı faklılıklardan anlayabilir. Bu değişiklikler; mide bulantıları, bitkinlik halleri, zamansız gerginlik, ağlama nöbetleri ya da sebepsiz sevinç hali ve bunun gibi ani ruhsal değişimler, göğüslerin dolgunlaşması ve zaman zaman dokunamayacak kadar dolgunlaşıp acı hissettirmeleri, vücudun genel olarak yara belirmesi, kolların bacakların şişmesi, belde ağrıya benzeyen bir acı hissi, sık sık idrara çıkma, bel ağrıları, göz bebeklerinde genişleme, sıklaşan akıntılar, idrar yolları enfeksiyonu olarak sıralanabilir. Genel olarak gebe bayanların ifade ettiği şikayetler aynı adet sürecindeki şikayetlere oldukça yakınlık gösterir. Bundan dolayı gebe kalmak isteyen bayanların adet belirtilerini gebelikle birbirine karıştırmaları çok karşılaşılan durumdur.