Hamilelik İşaretleri Nelerdir?

Gebe olmak arzusundaki bir bayanın ay hali zamanında gün dahi gecikme olsa zihninde canlanan yegane soru işareti “hamilelik belirtileri nelerdir?” gibilerinden olup, süreç bitiminde ay hali akıntısı belirirse böyle belirsizlikler bayanları canını sıkabilir, buna ek olarak dönemsel olarak tekrar ediyorsa yorar.
Hekimler veya asistanlar en net sonucu söyleyebilmek hedefiyle başka bir lokasyonda idrar yöntemiyle hamilelik testi kontrolü yapılacaksa adet vaktinin üstünden en az yüz yirmi saat sonra uygulanmasını öneriyorlar, lakin net bir karar kan tahlilinde alınıyor muhakkak.

Pek çok dönem anne adayları bakımından özeldir kesinlikle ancak bebek bekleme dönemi kadınların tümü bakımından hiç kuşkusuz çok önemli dönemlerdendir. Anne adayları bebeklerini içinde barındırır 9 ay boyunca. Bu zamanlarda sınırsız emek ve fedakarlık abidesi olurlar. Sancılar, baş dönmeleri veya bunlara benzer pek çok sorun karşılarına çıkabilir ancak bunların tamamına yakını anne adaylarının tümüne yakınında rastlanan basit hamilelik belirtilerindendir. Hamilelerin hamilelik belirtileri nelerdir? ifadelerini cevaplarken ifade edeceğimiz hamilelik belirtileri bu kategoride kabul edilebilir.

Gebelik döneminin oldukça kritik habercisi adet halinin gecikmesi olmasına rağmen belli başlı emareler adet ötelenmesinden önce dahi gebelik durumuna delalet edebilir. Hatırdan çıkarılmaması gerekli olan hamilelik belirtilerinin kişiden kişiye hatta hamilelikten hamileliğe ayrılık ortaya koyacağıdır.

Hamilelik belirtileri denilince evvela hatıra gelen durum ay hali gecikmesidir.
Ancak yaşanan bu gecikme daima net olarak yüzde yüz gebe kaldığının bir işareti olabilir denilemez.

Açıklamak gerekirse; ruhsal anlamda zayıf, huzursuz veya mayışmışsan, çok zayıfsan, stresli bir işte çalışıyorsan ya da bölgesel değişikliklerden rahatsız oluyorsan adet gecikmen gebe olduğun hakkında net bilgi veremez.

Hamile kadınların çoğu genelde gebe kaldığını fizyolojisindeki bazı faklılıklardan hissedebilir. Bu değişiklikler; mide bulantıları, yorgunluk durumları, zamansız gerginlik, ağlama nöbetleri ya da anlamsız yere mutlu olma gibi zamansız mental farklılıklar, göğüslerin şişmesi hatta bazen dokunamayacak kadar dolgunlaşıp acı vermeleri, vücudun genel olarak ödem tutması, ellerin ayakların kalınlaşması, rahimde ağrıya benzer bir ağrı, mütemadiyen idrara çıkma, sırt sancıları, göz bebeklerinde genişleme, sıklaşan akıntılar, idrar yolları enfeksiyonu olarak sayılabilir. Genelde anne adaylarının ifade ettiği şikayetler aynı ay hali zamanındaki problemlere çok benzerlik gösterir. Bundan dolayı bebek isteyen kadınların regl belirtilerini gebelikle karıştırmaları çok karşılaşılan olaydır.