Kadınların Çok Kritik Merakı:Bu Sefer Hamile Miyim?

Bebek sahibi olmak isteyen bir kadının ay hali tarihinde tek gün dahi gecikme görülse aklında can bulan öncelikli soru işareti “hamilelik belirtileri nasıldır?” tarzında olacaktır, en sonunda ay hali kanaması görülürse bunun gibi belirsizlikler bayanları üzer, hatta ve hatta dönem dönem tekrarlıyorsa yorgunluğa sebep olabilir.
Hekimler veya asistanlar kesin sonucu verebilmek hedefiyle evde testi yöntemiyle hamilelik testi uygulaması yapılacaksa adet vaktinin üzerinden en az 5 gün geçmesini öneriyorlar, ancak net sonuç kan testiyle çıkıyor tabi ki.

Her dönem kadınlar için benzersizdir kesinlikle lakin bebek bekleme dönemi bir kadın bakımından hiç kuşkusuz çok mühim süreçtir. Anneler bebeklerini içinde taşır gebelik süreci boyunca. Bu dönemde pek çok emek ve fedakarlık gösterirler. Baş ağrıları, halsizlik ve bunun gibi pek fazla sıkıntı yaşayabilirler ancak bunların tümü gebe kadınların neredeyse tamamında rastlanan basit hamilelik belirtilerindendir. Kadınların hamilelik belirtileri nelerdir? sorularını cevaplarken izah edeceğimiz gebelik belirtileri bu kategoride ele alınmalıdır.

Gebelik döneminin en önemli habercisi ay başı halinin gecikmesi olsa bile belli başlı erken belirtiler adet gecikmesinden önce bile hamile olduğunuza delalet edebilir. Unutulmaması gerekli olan hamilelik belirtilerinin kadından kadına hatta hamilelikten hamileliğe ayrılık ortaya koyacağıdır.

Hamilelik belirtileri denilince öncelikle hatıra gelen durum ay hali vaktinin gecikmesidir.
Ama yaşanan her adet gecikmesi her zaman kesin bir şekilde yüzde yüz hamile olduğunun bir belirtisi olmayabilir.

Açıklamak gerekirse; psikolojik anlamda zayıf, huzursuz veya vitaminsizsen, gereğinden fazla zayıfsan, çalışma yerinde stres altında çalışıyorsan ya da mevsimler arası faklılıklardan rahatsız oluyorsan adet gecikmen gebe kaldığın ile ilgili kesin sonuç veremez.

Gebe kadınların pek çoğu genellikle gebe olduğunu fizyolojisindeki pek çok faklılıklardan fark edebilir. bunlardan bazıları; baş dönmeleri, devamlı uykulu hissetmek, sebepsiz gerginlik, ağlama nöbetleri veyahut nedensiz sevinç hali ve bunun gibi ani duygusal değişmeler, göğüslerin dolgunlaşması hatta bazen dokunamayacak kadar şişip ağrı yapmaları, bedenin genel olarak ödem belirmesi, kolların bacakların şişmesi, kasıklarda ağrıya benzeyen bir acı hissi, mütemadiyen tuvalet ihtiyacı, sırt sancıları, gözlerde büyüme, sıklaşan akıntılar, idrar yolları sorunları gibi sayılabilir. Genel olarak hamile bayanların tarif ettiği durumlar aynı ay hali dönemindeki problemlere oldukça benzerlik gösterir. Bundan dolayı bebek isteyen kadınların adet emarelerini hamilelikle karıştırmaları sıkça görülebilen durumdur.